• Seyitnizam Mah. Gümüşsuyu Davutpaşa Cad. Kiptaş Merkez Evleri 2. Etap A5 Blok  No: 17/B Zeytinburnu / İstanbul TÜRKİYE

Detaylar

Denim kumaş ya da kot kumaş çoğunlukla pamuk ipliğinden üretilen, genellikle atkısı boyasız, çözgüsü indigo boyarmadde ile boyalı, dimi ya da bez ayağı yapısında dokuma kumaşa denir. 


Denim kumaşlar dokuma örgüsündeki çözgüsünün dışarıda olması dolayısıyla rengini kumaşın çözgüsünün renginden alır. Türk Dil Kurumu sözlüğündeki tanımı giysi yapılan bir tür mavi, kaba pamuklu kumaş, blucin olarak belirtilmektedir. 


Jean giysi üretiminde kullanılan kumaşlar genellikle % 100 pamuklu denimdir. Son yıllarda % 65 polyester, % 35 pamuk veya % 35 polyester % 65 pamuk karışımı gibi değişik oranlarda harman denim kumaşlar da üretilmektedir. Ayrıca bazı pantolon modellerinde yüzde bir veya iki şeklinde küçük oranlarda pamuğun yanına elastan (likra) iplik kullanılmaktadır. Pamuklu denim elbise modellerinde kumaş içindeki likralı iplik oranı arttıkça, daha fazla esneklik ve hareket kolaylığı sağlanmaktadır. Denim kumaşının en belirgin özelliği dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. Yıpranma oranını düşürmek için ürünlerin ters çevrilerek yıkanması önerilir. Ütülemeye gerek yoktur illa ki ütülenecekse ütüleme işleminde, buhar kullanımı önerilir. 


Denim Kumaş Özellikleri


Denim kumaşlar, pamuk ipliğinden dokunan veya çoğunluğu pamuktan oluşan, dimi örgüsüne sahip bir tür kumaştır. Denim kumaş kaba ve genellikle pamuklu bir kumaş türüdür. Denim kumaşın üretiminde pamuk ipliği kullanılır. Sentetik iplik kullanılmadığı için denim kumaş teri emen yapısı vardır ve oldukça sağlıklı bir kumaş cinsidir. Dayanıklılığı ve geç kirlenmesi, az hatta hiç kırışmaması gibi özellikleri nedeniyle çok tutulmaktadır. 


Denim kumaşlar, uzun yıllar önce kullanılmaya başlayan fakat hala popülerliğini kaybetmeyen bir kumaş türüdür. Denim kumaşın en belirgin özelliği; çözgü ipliğinin indigo boyar madde ile boyanmış, atkı ipliklerinin ise boyanmamış doğal renginde yani ekru renkli olmasıdır. Denim kumaş halk arasında blue jeans olarak adlandırılır fakat blue jeans denim kumaşlardan üretilmiş özellikle pantolon olan tüm giysilere verilen addır. Denim kumaş ise; spor giyim ve blue jeans yapımında kullanılan kaba, dayanıklı ve kullanışlı bir kumaş türü olup genellikle tek katlı % 100 pamuk ipliğinden üretilenleri tercih edilir. Denim kumaşlar; indigo boyar maddesi ile boyanmış iplikler değişik dokuma kumaş örgüleri ile dokunsa da klasik denim kumaşları örgüsü gabardin olarak adlandırılan dimi örgüsü ile üretilmektedir. 


Oldukça popüler olan denim kumaşa olan talep tüm dünyada oldukça fazladır. Denim kumaşın klasik rengi mavidir. Ancak son yıllarda siyah başta olmak giyim sektörü denim kumaşı çok daha geniş bir yelpazede kullanmaktadır. Özellikle gençlerin denim giysileri tercih ettikleri ve severek giydikleri bilinmektedir. Sadece gençler tarafından kullanılmayıp; çocuk, kadın, erkek her yaşta insanın tercih ettiği günlük giyim ve spor tarzda giysiler denim kumaştan imal edilmektedir. Denim kumaşlar; gömlek, erkek-kadın pantolon, kadın giysisi, etek, ceket, mont, şapka ve aksesuar gibi tekstil ürünlerinde kullanılmaktadır.